وقت خرید خانه است / زنگ خطر بازار مسکن

در روزهای آینده، گزارش جدیدترین تحولات بازار مسکن توسط بانک مرکزی (دی‌ماه ۱۴۰۲) منتشر خواهد شد

در شرایطی که بازار مسکن با رکود سنگین و تورم مواجه است، فعالان و افراد مرتبط با این صنعت، پیشنهاد می‌دهند که مردم تا اواخر اسفند ماه برای خرید ملک فرصت دارند.

در روزهای آینده، گزارش جدیدترین تحولات بازار مسکن توسط بانک مرکزی (دی‌ماه ۱۴۰۲) منتشر خواهد شد و با توجه به رکود فعلی در این صنعت، احتمال کاهش معاملات نسبت به ماه مشابه سال گذشته بسیار بالاست. بررسی گزارش این بانک از بازار مسکن در آذرماه امسال نشان می‌دهد تعداد معاملات ۳۵۵۰ فقره بوده که طبق معمول بیشترین آمار خرید و فروش مسکن مربوط به منطقه ۵ بوده است.

مقایسه این آمار با معاملات آذرماه سال قبل حاکی از سنگین‌تر شدن رکود تورمی بازار مسکن است. آذر سال گذشته ۱۰۱۸۴ فقره معامله در سامانه املاک و مستغلات ثبت شده بود که آذرماه امسال ۶۵.۱ درصد کاهش یافته، در مقابل متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی نیز ۵۴.۱ درصد افزایش یافته است. در این وضعیت عده‌ای که دارای توان مالی هستند برای ورود به بازار مسکن و خرید دچار تردید شده‌اند؛ صبر و انتظار برای کاهش قیمت بیشتر مهم‌ترین دلیل تعلل ورود به فرآیند خرید واحد مسکونی است، البته دلیل این کاهش قیمت تخفیف برخی مالکان و سازندگان جهت فروش واحد خود است.

وام کم‌اثر خرید مسکن

نایب‌رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان این‌که وام خرید مسکن پاسخگوی نیاز مردم در بازار مسکن نیست، می‌گوید: با توجه به طولانی شدن رکود بازار مسکن، سازندگان برای تأمین مالی سایر پروژه‌های خود معمولاً در آخر سال، واحدها را با قیمت‌های مناسب عرضه می‌کنند.

داوود بیگی‌نژاد با تصریح به این‌که وام خرید مسکن از محل اوراق حق‌تقدم نیز پاسخگوی نیاز مردم نیست، گفت: با احتساب وام تجهیز (۲۵۰ میلیون تومانی) که آن هم از محل اوراق است مجموعاً حدود ۱.۲ میلیارد تومان وام خرید پرداخت می‌شود که اثرگذاری موردنظر در افزایش قدرت خرید مردم را ندارد.

وی یادآور شد:‌ بازار شب عید املاکی‌ها ماه‌های دی، بهمن و نیمه اول اسفندماه است. املاکی‌ها آجیل و شیرینی نمی‌فروشند که معمولاًً مردم روز آخر برای خرید آنها اقدام می‌کنند، بنابراین افرادی که می‌خواهند وارد فرآیند خرید و فروش مسکن شوند باید دو سه ماه قبل از تحویل سال این کار را انجام دهند، در واقع حدود ۴۵ روز مردم برای خرید یک واحد مسکونی فرصت دارند.

نایب‌رئیس اتحادیه مشاوران املاک افزود: با توجه به طولانی شدن رکود بازار مسکن، سازندگان برای تأمین مالی موردنیاز ساخت سایر پروژه‌های خود، واحدها را با قیمت‌های مناسب عرضه خواهند کرد.

در زمان حاضر یک زوج ساکن تهران می‌توانند با احتساب وام جعاله ۹۶۰ میلیون تومان وام خرید مسکن از محل اوراق حق‌تقدم خریداری کنند. با توجه به قیمت حدود ۱۲۵ هزار تومانی هر برگه حق‌تقدم، متقاضی همان ابتدا باید ۲۴۰ میلیون تومان هزینه کند،

به‌عبارت دیگر ۷۲۰ میلیون تومان برای متقاضی باقی می‌ماند که با آن می‌توان حدود ۹.۷ مترمربع واحد مسکونی در تهران خریداری کرد.