فهرست خودروهای سامانه برقی ها اعلام شد/۳۰ اردیبهشت تا ۵ خرداد سامانه فروش فعال خواهد بود

سامانه خودروهای برقی به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کرده است. اولین اطلاعیه فروش خودروهای برقی سامانه وارداتی اعلام شده و حال برای اولین بار به فهرست محصولات قابل عرضه می پردازیم.

در اولین دوره سامانه فروش خودروهای برقی محصولاتی چون هوندا E-NS1 ، آئودی Q5 E-Tron ، هونگچی E-QM5 ، لونا GRE ، جک E50A ، سینوگلد و… عرضه می شود. متقاضیان باید توجه داشته باشند که صرفاً بانک های ملت، تجارت، ایران زمین و گردشگری امکان افتتاح حساب وکالتی برای سامانه خودروهای برقی را دارند.

سامانه فروش خودروهای برقی از ۳۰ اردیبهشت تا ۵ خرداد ۱۴۰۳ فعال خواهد بود و متقاضیان می توانند خودروهای مورد نظر خود را انتخاب کنند. وبسایت این سامانه EVauto.ir است. برای ثبت نام در این سامانه نیاز است تا صد میلیون تومان به صورت حساب وکالتی در حساب بانکی متقاضی وجود داشته باشد.

اولین اطلاعیه فروش خودرو در سامانه برقی ها

با توجه به صحبت های رئیس سازمان توسعه تجارت و مدیر سامانه یکپارچه فروش خودرو، سامانه وارداتی های برقی با فرایند به مراتب آسان تری نسبت به سایر سامانه ها فعالیت می کند. همچنین به مالکان خودروهای برقی معافیت ها و بخشودگی های مختلفی تخصیص پیدا می کند و به این ترتیب هزینه سربار تردد بر خودروهای برقی بسیار کمتر از محصولات سوخت فسیلی خواهد بود. با توجه به بررسی های انجام شده، سامانه خودروهای برقی عرضه محصولات تمام الکتریکی نشان های تجاری آئودی، فولکس واگن، تویوتا، هوندا، ام جی، نتا، بی وای دی، اشکودا و… را در برنامه دارد. برای همین در چند وقت اخیر شرکت های واردکننده مختلفی محصولات تمام برقی خود را جهت اخذ مجوزهای شماره گذاری به ایران آورده اند.

زمان ثبت نام عرضه خودروهای برقی وارداتی

به اطلاع کلیه متقاضیان محترم می‌رساند، از روز یکشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۳۰ تا ساعت ۲۳:۵۹ روز شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۰۵ می‌توانند ثبت‌نام انجام داده و یک اولویت از سبد محصولات اعلامی در اطلاعیه بعدی انتخاب کنند. متقاضیان محترم باید از تاریخ پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۲۷ تا ساعت ۱۳:۰۰ روز چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۰۲ یکی از حساب‌های خود را نزد شعب بانک‌های واجد شرایط اعلامی در سامانه به نام خودرو برقی وارداتی وکالتی و مبلغ یک میلیارد ریال مسدود کنند.

۳ مرحله از فرآیند عرضه خودروهای برقی وارداتی

 • مرحله اول: بلوکه نمودن مبلغ یک میلیارد ریال و ثبت نام در سامانه خودروهای برقی
 • مرحله دوم: اولویت بندی و ارسال اطلاعات متقاضیان به شرکت‌های عرضه کننده خودرو برقی
 • مرحله سوم: ارسال دعوتنامه از سوی عرضه کنندگان و عقد قرارداد با خریداران

  نکات مهم

  • امکان انصراف از معامله تا زمان انعقاد قرار داد نهایی با وارد کننده خودرو از سوی خریدار در سامانه، بدون جریمه، وجود دارد.
  • صرف افتتاح حساب وکالتی و ثبت نام اولیه در سامانه یکپارچه هیچ تعهدی مبنی بر تخصیص خودرو ایجاد نخواهد کرد و به میزان عرضه صورت گرفته به تقاضاها پاسخ داده خواهد شد.
  • عدم واریز وجه در هر یک از مراحل ذکر شده و حداکثر ۵ روز پس از فراخوان صورت گرفته، به منزله انصراف از طرح بوده و متقاضی به طور کلی از اولویت بندی سامانه خودروهای وارداتی حذف می‌شود.
  • متقاضیانی که علی رغم مسدود سازی مبلغ اعلام شده، اقدام به ثبت نام نکنند نیز به طور کلی از اولویت بندی سامانه خودروهای وارداتی حذف می‌شوند.
  • اطلاعات کلیه متقاضیان مرتبط با این طرح حسب ماده ۱۹ آئین‌نامه اجرایی ماده ۱۴ الحاقی قانون مبارزه با پولشویی و طرح مالیات بر عایدی سرمایه در اختیار نهادهای ذیربط قرار می‌گیرد.