غلبه فایل‌های سبز و مشکی در بازار سوت و کور مسکن/قیمت ملک در منطقه ۲

متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در منطقه دو، 125 میلیون تومان عنوان شده که نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل، با 30 درصد افزایش قیمت و نسبت به ماه قبل خود(اسفند 1402) با افزایش 2.4 درصد همراه بوده است.

بررسی داده‌های آماری بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن در فروردین ماه تهران نشان می‌دهد، که در منطقه ۲ پایتخت ۱۲۳ فقره صورت گرفته است.

متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در این منطقه ۱۲۵ میلیون تومان عنوان شده است که نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل، با ۳۰ درصد افزایش قیمت و نسبت به ماه قبل خود(اسفند ۱۴۰۲) با افزایش ۲٫۴ درصد همراه بوده است.

اما این نکته هم گفتنی است که تعداد معاملات فروردین ۱۴۰۳، نسبت به ماه قبل از خود، کاهش چشمگیر ۸۰ درصدی داشته است.

مشاهدات ما از پلتفرم‌های خریدوفروش مسکن در اردیبهشت نشان می‌دهد، تعداد فایل‌های سبز(پایین‌تر از میانگین قیمت منطقه) و مشکی(در محدوده میانگین قیمت منطقه) موجود در منطقه نسبت به فایل‌های قرمز(بالاتر از میانگین قیمت منطقه) بیشتر است.

در شهرک غرب، آپارتمانی با ۹۰ مترمربع زیربنا و ۲۵ سال عمربنا، ۱۶ میلیارد تومان و در بلوار مرزداران، واحدی ۱۸۱ متری و ۷ سال ساخت، ۳۲ میلیارد تومان به فروش می‌رسد.

در صادقیه، واحدی ۱۰۰ متری و ۳۰ سال ساخت، ۷ میلیارد تومان و در محله طرشت، آپارتمانی ۱۲۳ متری و ۱ سال ساخت، ۱۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.