رشد قیمت‌ها در فصل جا‌به‌جایی/ شاخص «قیمت پیشنهادی» آپارتمان در تهران ۲‌درصد رشد کرد

بازار معاملات مسکن خردادماه با سه نیروی ضدتورمی روبه‌رو شد. نتایج تحقیقات میدانی «دنیای‌اقتصاد» از نبض خرید و فروش آپارتمان در تهران حاکی است، شاخص «قیمت پیشنهادی ۲۲منطقه و محله‌های منتخب» در پایان بهار ۲درصد نسبت به میانه فصل افزایش یافت؛ اما برآیند نیروهای موثر روی رفتارها و قیمت‌ها اثر این رشد را خنثی کرد. واسطه‌ها از تغییر سطح قیمت مسکن خبر می‌دهند.

ماه پایانی بهار در بازار مسکن با «اثرگذاری سه نیروی کاهنده تورم ملکی» همراه شد و برآیند نیروها به شکل «معاملات خرید در حجم پایین و قیمت‌های پایین‌‌‌تر از پیشنهاد فروشنده‌‌‌ها» اثر کرد. بر اساس تحقیقات میدانی «دنیای‌اقتصاد»، شاخص «قیمت پیشنهادی» آپارتمان در تهران طبق داده‌‌‌های ارائه‌شده در فایل‌‌‌‌‌‌های فروش آپارتمان‌‌‌ها در محله‌‌‌های منتخب مناطق ۲۲گانه، حاکی از رشد ۲ درصدی در پایان بهار نسبت به میانه بهار است. شاخص قیمت پیشنهادی در پایان خرداد نشان می‌دهد، در حال حاضر قیمت پیشنهادی هر مترمربع آپارتمان‌‌‌هایی که در نوبت فروش قرار گرفته‌‌‌اند به‌‌‌صورت میانگین حدود ۸۷ میلیون تومان از سوی مالکان در نظر گرفته شده است؛ این شاخص برای واحدهای مسکونی میان‌‌‌متراژ با مساحت متوسط ۸۰ مترمربع است.

«دنیای‌اقتصاد» از ابتدای امسال، به سنجش شاخص قیمت در فایل‌‌‌های در نوبت فروش بازار مسکن در ۲۲ منطقه تهران اقدام کرد. این شاخص در ابتدای هر ماه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و علت این سنجش، توقف مقطعی انتشار آمار رسمی قیمت مسکن در معاملات انجام شده در بازار املاک شهر تهران است. «قیمت پیشنهادی» یک مرحله قبل از «قیمت قطعی» معاملات مسکن است؛ قیمت پیشنهادی فروشنده‌‌‌ها پس از مذاکره و بازاریابی تغییر می‌کند و قیمت قطعی فروش با سطح بالاتر یا پایین‌‌‌تر در قراردادها ثبت می‌شود.

سنجش سطح دوم قیمت مسکن

سنجش شاخص «قیمت پیشنهادی» آپارتمان در پایان خرداد نشان می‌دهد که این شاخص در مقایسه با ماه گذشته یعنی پایان اردیبهشت، حدود ۲درصد افزایش داشته است، اما به گفته واسطه‌‌‌های بازار مسکن، معاملات حداقلی که در این بازار طی یک ماه گذشته انجام شده، با قیمت‌های به مراتب کمتر از «قیمت درخواستی فروشنده‌‌‌ها» بوده است. واسطه‌‌‌های ملکی در برخی مناطق متوسط و در عین حال دارای وزن محسوس در معاملات مسکن کل شهر، ‌‌‌ درباره معاملاتی که در ماه پایانی بهار منعقد کردند، از فروش با قیمت ابتدای سال خبر دادند.

این تصویر یعنی «فروش در خرداد با قیمت ابتدای سال» به معنای آن است که سطح قیمت پیشنهادی در جریان انجام معاملات کاهش پیدا کرده است. اگرچه این بررسی‌‌‌ها فقط نشان‌‌‌دهنده بخشی از فایل‌‌‌های ارائه‌شده در نوبت فروش است و به‌‌‌صورت قطعی نمی‌توان آن را به تمام معاملات انجام‌شده تعمیم داد، اما اگر نتایج تحقیقات میدانی، تصویر کاملی از آنچه در بازار معاملات ملک رقم خورده، باشد، در این صورت می‌توان انتظار داشت میانگین قیمت قطعی آپارتمان‌‌‌ها در خرداد ماه حدود ۳‌درصد نسبت به ماه قبل از آن کاهش پیدا کرده و نزدیک به ۸۲ میلیون تومان در مترمربع رسیده باشد. ابتدای امسال، قیمت قطعی مسکن در آمار رسمی، در همین سطح قرار داشت.

نتایج تحقیقات میدانی «دنیای‌اقتصاد» از قیمت‌های پیشنهادی آپارتمان‌‌‌های با متراژ متوسط در بیش از ۱۰۰ فایل عرضه‌شده به بازار مسکن از ۲۲ منطقه و محلات منتخب، نشان می‌دهد فروشنده‌‌‌ها اغلب با مدل ذهنی ماه‌‌‌های قبل، سطح قیمت مدنظرشان را افزایش دادند. اما نیروهای سه‌‌‌گانه در صحنه معاملات مسکن طی هفته‌‌‌های گذشته، روی قیمت‌های پیشنهادی اثر کاهنده گذاشت.