رشد غیرمنطقی اجاره در بهار؛ باج مستاجران برای تمدید قرار داد

برخی مشاوران املاک می گویند: بخش قابل توجهی از مستاجران توان پرداخت نرخ‌های پیشنهادی را ندارند و بیشتر مستاجران تمایل به تمدید قراردادهای فعلی خود دارند. آنها حاضرند برای کاهش هزینه‌های جابه‌جایی، متمم‌های جدید به قرارداد اضافه کنند.

در ۳ ماه ابتدایی سال، در بازار اجاره‌بهای پایتخت، شاهد افزایش قیمتی‌ بیش از سقف رشد اجاره‌بها بودیم و در برخی مناطق قیمت‌ها غیرمنطقی شد. برای مثال، رهن یک واحد ۶۰ متری در محله‌های جنوبی تهران که سال گذشته ۱۰۰ میلیون تومان بود، امسال به ۳۰۰ میلیون تومان رسید که به معنای افزایش ۲۰۰ درصدی است. به طور میانگین، رشد اجاره‌بها حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد بود.

به گفته واسطه‌گران، بخش قابل توجهی از مراجعه‌کنندگان توان پرداخت نرخ‌های پیشنهادی را ندارند و بیشتر مستاجران تمایل به تمدید قراردادهای فعلی خود دارند. آنها حاضرند برای کاهش هزینه‌های جابه‌جایی، متمم‌های جدید به قرارداد اضافه کنند. درصدی از مستاجران که ناچار به جابه‌جایی هستند، یا محل سکونت خود را تغییر می‌دهند یا از برخی امکانات واحد استیجاری صرف‌نظر می‌کنند.

در محله نیاوران، برای رهن کامل واحدی ۲۴۵ متری و ۱۶ سال ساخت و دارای ۳ خواب و امکانات، ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان تعیین شده است.

در محله امیرآباد، برای آپارتمانی ۱۲۰ متری و ۳ خواب، ۷۰۰ میلیون رهن و ۱۶ میلیون تومان اجاره ماهانه در نظر گرفته شده و در محله پونک، واحدی ۶۹ متری و ۱۶ سال ساخت، با ۳۵۰ میلیون تومان رهن و ۱۳ میلیون تومان اجاره ماهانه آگهی شده است.