بازار مسکن پس از انتخابات رونق خواهد گرفت؟

معاملات مسکن که ابتدای امسال هم با رکود دست‌وپنجه نرم می‌کرد، با وقوع انتخابات غیرمنتظره ریاست‌جمهوری به خواب فرو رفته است. آیا پایان انتخابات و مشخص‌شدن نتیجه آن، چرخ معاملات مسکن را به حرکت درمی‌آورد؟ منصور غیبی، کارشناس بازار مسکن، دراین‌باره گفت: «بعد از مشخص شدن نتایج انتخابات و سپری شدن روزهای ابتدایی تیرماه، بازار وارد فضای نقل و انتقال مستاجران و به تبع آن افزایش پرسش‌ها از بنگاه‌های املاک می‌شود. در این شرایط ممکن است با تغییر واحدهای کوچک‌متراژ و تبدیل آنها به واحدهای بزرگ‌تر مواجه باشیم.»

انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری، واقعه‌ای بود که طی یک ماه گذشته بازار مسکن را به‌ طور مستقیم تحت تاثیر خود قرار داد.

بر اساس قاعده‌ای سنتی، مردم پیش از وقوع چنین رویدادهایی از ورود به بازار امتناع می‌کنند و ترجیح می‌دهند زمانی خرید و فروش‌های خود را انجام دهند که وضعیت، به شرایط باثبات‌تری رسیده باشد. در نتیجه همین رویکرد، رکود بازار مسکن که از سال گذشته دامن آن را گرفته است، در این یک ماه بیشتر خودنمایی کرد و عمیق‌تر شد.

نگاه بازار مسکن منتظر تحولات ناشی از انتخابات است

منصور غیبی، کارشناس بازار مسکن، درباره وضعیت فعلی این بازار به تجارت‌نیوز گفت: «ماهیت بازار مسکن یک بازار سرمایه‌ای است و طبیعتاً این نوع بازارها از اتفاقات سیاسی خارجی و داخلی تاثیر می‌گیرند و متناسب با نوسانات بازارهای موازی، رفتار خود را بروز می‌دهند.»

او افزود: «بنابراین بازار مسکن در این ماه با حاکمیت شرایط داخلی و انتخابات ریاست‌جمهوری مواجه بوده و تمام نگاه بازار سرمایه منتظر تحولات ناشی از این انتخابات است.»

غیبی تاکید کرد: «البته من معتقدم انتخابات تاثیر ویژه و خارج از عرفی در بازار نخواهد داشت، ولی به هر حال ایستایی و رکود ناشی از این فضا به بازار تحمیل می‌شود که اکنون قابل مشاهده است.»