افزایش اجاره نشینی با رشد قیمت مسکن / دولت باید از خانه‌سازی کنار بکشد؟

قیمت مسکن و اجاره‌بها در حالی هر روز در ایران افزایش می‌یابد که سیاست‌های دولت مبنی بر خانه‌سازی، با چالش‌های بسیاری مواجه است. از سوی دیگر وام‌های مربوط به این بخش نیز به درستی پرداخت نمی‌شوند و بانک‌ها از پرداخت تسهیلات امتناع می‌کنند. در نتیجه این شرایط، هر سال به تعداد مستاجران در کشور افزوده می‌شود و این در حالی‌ست که هم‌اکنون نیز قشر بزرگی از اجاره‌نشینان از پرداخت هزینه‌های مربوط به مسکن خود ناتوان هستند.

رشد تورم عمومی در کنار دیگر مشکلات سیاسی و اقتصادی طی سال‌های اخیر باعث شده است، بازارهای مالی و سرمایه‌‌ای با صعود قیمت چشمگیری مواجه باشند. یکی از بازارهایی که بیشترین روند صعودی را داشته و آثار منفی افزایش قیمت در آن به‌طور مستقیم رفاه قشر بزرگی از اجتماع را هدف قرار داده، بازار مسکن است.

اکنون دیگر کمتر خانواده‌ای قادر به خرید خانه است و ناامیدی برای تهیه یک سقف بین مردم هر روز بیشتر به چشم می‌خورد. این نگرانی‌ها البته در زمان تمدید قراردادهای اجاره هم گریبان مستاجران را می‌فشارد.

رواج اجاره‌نشینی با رشد تورم مسکن

رواج اجاره‌نشینی ابتدایی‌ترین تاثیری است که افزایش قیمت خانه به وجود می‌آورد. بر اساس برخی آمارهای رسمی اکنون یک‌سوم از خانوارهای کشور مستاجر هستند و با تداوم شرایط اقتصادی فعلی و افزوده‌شدن خانوارهای جدید، هر سال هم به تعداد آنها اضافه خواهد شد.

این‌ در حالی‌ست که وضعیت بازار اجاره نیز با تاثیر از بازار خریدوفروش مسکن، وضعیت خوبی ندارد و مدت‌هاست تورم اجاره‌بها از تورم عمومی پیشی گرفته است.

در حالی که دولت از افزایش ۲۶ درصدی اجاره‌ها در کلانشهرها سخن می‌گوید، بسیاری از مستاجران هنگام تمدید قرارداد خود در تهران با افزایشی بیش از ۵۰ درصد مواجه هستند. از سوی دیگر در همین کلانشهرها افراد مجبورند غالب درآمد خود را به خانه‌ای اختصاص دهند که مشخص نیست سال آینده هم توان پرداخت هزینه‌های آن را دارند یا خیر.