Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in H:\root\home\nasresfahani-001\www\maskannews\wp-content\themes\jarida\functions.php on line 145
آپارتمان‌های زیر قیمت در بازار مسکن – مسکن نیوز
خانه » خبر » آپارتمان‌های زیر قیمت در بازار مسکن

آپارتمان‌های زیر قیمت در بازار مسکن

بر اساس اطلاعات آخرین گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن، سهم نوسازها و تازه‌سازها از معاملات آپارتمان مسکونی در میانه پاییز امسال با افت ۶ واحد درصدی نسبت به حجم فروش این گروه سنی از آپارتمان‌ها در آغاز سال ۹۵ همراه بوده است. مقایسه داده‌های گزارش آبان ماه بازار مسکن با داده‌های یک سال و نیم گذشته حاکی از این است که اگرچه روند حجم فروش نوسازها در ۲۰ ماه گذشته با نوسان همراه بوده است اما سهم فروش واحدهای مسکونی ۱۶تا۲۰سال ساخت در آبان امسال به ۱۳ درصد افزایش یافت که نشان‌دهنده رشد ۶ واحد درصدی نسبت به آغاز سال ۹۵ است. به گزارش دنیای اقتصاد، افزایش حجم معاملات آپارتمان‌هایی که در عرف بازار مسکن ایران از آنها به‌عنوان «کهنه‌ساز» یاد می‌شود، درست به همان میزان که از حجم فروش نوسازها کاسته شده، نشان‌دهنده تغییر جهت تقاضای مسکن در بازار طی ماه‌های اخیر است. بازار مسکن پاییزی در حالی با افت حجم فروش نوسازها روبه‌رو شده که مشاوران املاک این وضعیت را بیش از هر چیز به پافشاری مالکان بر افزایش قیمت نسبت می‌دهند. طی دو ماه اخیر قیمت‌گذاری عمده فایل‌های نوساز تحت تاثیر نوعی هرج‌ومرج و خودسری میان سازنده‌ها از محدوده نوسان قابل انتظار خارج شده و برخی واحدهای نوساز با افزایش قیمت بیش از نرخ تورم فایل شده است. بر این اساس متقاضیان خرید آپارتمان مسکونی به سمت خرید آپارتمان‌های میانسال و کهنه‌ساز شیفت کرده‌اند.
از آنجاکه شرط سنی برای اخذ وام خرید مسکن از محل اوراق حق‌تقدم، ۲۰ سال تعیین شده است، بسیاری از متقاضیان بازار مسکن که قصد استفاده از وام را دارند به راحتی می‌توانند از میان آپارتمان‌های ۱۵ تا ۲۰ سال ساخت گزینه مناسب خود را انتخاب کنند و در عین حال امکان استفاده از تسهیلات بانک عامل بخش مسکن را نیز از دست ندهند. بررسی فایل‌های موجود در بازار مسکن حاکی از این است که عمده آپارتمان‌های بیش از ۱۵ سال ساخت در بازار فعلی بیش از هر چیز به دلیل اینکه نیاز به بازسازی دارند، «زیر قیمت» عرضه شده‌اند؛ طوری که آپارتمان‌های این گروه سنی کانون فایل‌های زیر قیمت محسوب می‌شود. این موضوع سبب شده تقاضای آپارتمان‌های کهنه‌ساز در بازار مسکن رفته‌رفته رو به افزایش بگذارد.
با این حال متقاضیانی که قصد دارند از تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم که سقف آن از وام اوراق بیشتر اما سود و اقساط آن کمتر است، استفاده کنند، لازم است شرط سنی تا ۱۵ سال را در انتخاب خود لحاظ کنند و همین موضوع سبب شده بازار آپارتمان‌های نوساز، تازه‌ساز و میانسال نیز رونق خود را از دست ندهد.